دامنه یا دامین چیست ؟

دامنه یا دامین چیست ؟
توسط

دامنه یا به انگلیسی Domain که در فارسی به دامین نیز مشهور است ، در واقع نام یک سایت میباشد ، که توسط آن میتوان به محتویات سایت مدنظر دسترسی پیدا کرد .

دامنه از چند بخش تشکیل میگردد؟

دامنه ها بطور معمول از ۲ یا ۳ بخش تشکیل میگردند . دامنه های عادی که معمولا ما کاربران اینترنت با آن سرو کار داریم و به عنوان آدرس یک سایت معرفی میگردد ، به طور معمول از ۲ بخش تشکیل میگردد . بخش اول مربوط به نام برند یا نام یک سایت که به عنوان نام دامنه در نظر گرفته میشود و بخش دوم مربوط هست به پسوند دامنه که بر اساس نوع فعالیت یک سایت میتوانید به پسوند های متفاوتی ختم گردد . در ادامه به معرفی این پسوند ها خواهیم پرداخت .

اولین قدم برای شروع یک تجارت اینترنتی و یا راه اندازی سایت با انتخاب و ثبت دامنه شروع میگردد . انتخاب نام یک دامنه تاثیر بسیار زیادی در شروع تجارت شما خواهد داشت. نام یک دامنه برای یک سایت بایستی از جهات و بعد های مختلف بررسی و بسته به نوع تجارت و برند نام مناسبی را انتخاب کرد . نکات مهم زیادی در انتخاب نام یک دامنه وجود دارد که بخشی از آنها در زیر معرفی میگردد :

نکات مهم در انتخاب نام دامنه چیست؟

  • نام دامنه بایستی بسیار کاربر پسند بوده و بصورتی انتخاب گردد که کاربر نهایی سایت شما در تایپ دامنه دچار اشتباه نگردد .
  • نام دامنه بهتر است معرف برند شما باشد و از ترکیب اسامی طولانی خودداری کنید . در صورتی که نام شرکت شما چند سیلابی میباشد ، بهتر است جهت به خاطر ماندن در ذهن کاربر از کلمات استفاده گردد که مخفف نام تجاری یا معرف برند و حوزه فعالیت شما باشد .
  • انتخاب نام دامنه معنی دار باشد . انتخاب نام دامنه معنی دار تاثیر زیادی هم در به خاطر سپردن آن دارد و هم به لحاظ سئو و معرفی در موتور های جستجو ، اسامی با معنی یا مشخص در حوزه فعالیت سایت تاثیر بسیار زیادی دارد .
  • انتخاب پسوند متناسب نیز همانند انتخاب نام دامنه بسیار مهم میباشد و بایستی پسوند هایی برای دامنه انتخاب گردد که متناسب با حوزه فعالیت سایت باشد . به عنوان مثال در صورت استفاده از پسوند های ملی باید دقت گردد زمانی که حوزه فعالیت شما در ایران میباشد و شرکت ثبت شده شما نیز ایرانی هست انتخاب پسوند دامنه مربوط به کشور مثلا آلمان با پسوند .DE تاثیر منفی در برند شما دارد ، حتی اگر به خاطر سپردن آن را نیز راحت تر کند .
  • در صورتی که قصد فعالیت ماندگار دارید پیشنهاد میگردد همه پسوند های متدوال که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت ، را ثبت کنید .
  • استفاده از کاراکتر های غیر متعارف همانند خط تیره در نام یک سایت تاثیر خوبی در ذهن کاربر ندارد . پس از خط تیره در نام دامنه خود استفاده نکنید .

پسوندهای دامنه :

تمامی پسوند های مجاز به ثبت توسط سازمان غیر انتفاعی آیکان پس از تایید در دسترس همگان با ذکر قوانین برای ثبت در دسترس میباشد . ثبت برای بعضی از پسوند ها دارای شرایط خاصی میباشد که ثبت کننده دامنه بایستی شرایط آن را داشته باشد و در صورت عدم احراز شرایط ثبت این دامنه برای ثبت کننده امکانپذیر نخواهد بود . برخی از دامنه ها نیز برای ثبت نیاز به هیچ مجوز و یا شرایط ندارند که همه کاربران میتوانند با داشتن حداقل موارد مورد نیاز برای ثبت دامنه اقدام کنند . یکی از این حداقل شرایط داشتن یک آدرس ایمیل معتبر و مشخصات ثبت کننده شامل : نام ، نام خانوادگی ، آدرس کامل بهمراه مشخصات شهر و کشور محل سکونت و شماره تلفن می باشد ، که البته بسیاری از ثبت کننده های دامنه این مقادیر بجز ایمیل ثبت کننده را چک نمیکنند و میتوانید از اطلاعات غیر واقتی نیز استفاده کنید . ولی در صورتی که در ایران قصد راه اندازی کسب و کار اینترنتی دارید آدرس و مشخصات شما در هنگام ثبت دامین بایستی صحیح باشد تا بتوانید نماد اعتماد اینترنتی را دریافت کنید .

برخی پسوند های عمومی

پسوند .COM اولین پسوند دامنه های اینترنتی میباشد که همه کاربران با آن سرو کار دارند ، البته در ابتدا پایه گذری ثبت این دامنه برای شرکت های تجاری بود که بعد ها به یک پسوند عمومی تبدیل شده است .

پسوند .Net مخصوص شرکت های فعال در حوزه شبکه و اینترنت می باشد .

پسوند .ORG  مخصوص شرکت ها و سازمان بزرگ و غیر انتفاعی میباشد .

پسوند .Biz مناسب برای تمام استفاده های تجاری می باشد .

پسوند .info مناسب برای سایت های اطلاع رسانی که البته استفاده از این پسوند برای همه نوع سایتی متداول میباشد .

پسوند .EDU این پسوند مناسب دانشگاه ها ، موسسات آموزش و پایگاه های آموزشی میباشد .

پسوند .ws این پسوند مربوط به پسوند ملی کشور ساموا میباشد Western Samoa ولی بسیاری از افراد آن را با مخفف Web Site اشتباه میگیرند .

پسوند .IR پسوند دامنه ملی کشور عزیزمان ایران میباشد .

پسوند .Web به طور کلی برای تمامی صنوف دارای کاربرد میباشد .

پسوند .US پسوند ملی مربوط به کشور آمریکا میباشد .

پسوند .CO  در اصل این پسوند برای کشور کلمبیا میباشد ولی به دلیل شباهت بسیار زیاد این پسوند با .Com و همچنین کوتاه بودن و عدم وجود شرایط خاص برای ثبت آن کاربر بسیار زیادی دارد . البته در ایران این پسوند برای شرکتهای تجاری نیز کاربرد زیادی دارد .

امروزه هزاران پسوند در بعد های گسترده و در هر بخشی وجود دارد همانند .Pet, .tel , .Work, .Site, .Shop و … که هر فردی میتواند بسته به نیاز و سلیقه خود از آنها استفاده کند. برای آشنایی بیشتر با این پسوند ها و جستجوی آنها میتوانید از سایت https://iranianserver.net نیز استفاده کنید . در این سایت امکان انتخاب دسته بندی مورد نظر را در جستجو برای شما فراهم آمده است تا نام سایت شما بر اساس پسوند های مرتبط جستجو و آزاد بود آن را برای شما نشان دهد .

دامنه های با پسوند ۲ سیلابی نیز وجود دارند که میتوان برخی از آنها را برای دامنه ملی .IR بشرح زیر معرفی کرد :

.Co.IR ثبت این دامنه فقط برای شرکت های حقوقی فعال در ایران مجاز میباشد . برای ثبت این دامنه حتما بایستی شرکت داشته باشید و نامی که قصد دارید ثبت کنید یا بایستی اسم کامل شرکت بوده و یا مخفف نام شرکت شما باشد . بعد از ثبت این دامنه مدارک شرکتی از جمله روزنامه رسمی یا شرکت نامه توسط nic.ir از شما درخواست شده و بعد از بررسی صحت آن دامنه رزو شده شما فعال میگردد .

پسوند .ac.ir این پسوند فقط برای موسسات آموزش عالی و دانشگاه های کشور قابل ثبت میباشد و برای ثبت آن نیاز به مدرک و درخواست دانشگاه یا موسسه آموزش عالی میباشد .

پسوند .id.ir برای ثبت دامنه های شخصی بوده و دامنه ثبت شده بایستی نشانگر نام یا نام خانوادگی شما باشد و برای ثبت آن کارت ملی شما مورد بررسی قرار میگیرد .

پسوند .gov.ir این پسوند ویژه سازمان ها و ارگانهای دولتی میباشد .

پسوند .net.ir قابل ثبت برای شرکت های فعال در حوزه شبکه و اینترنت هست .

پسوند sch.ir نیز مختصص آموزشگاه ها ، مدارس و سایر موسسات دارای مجوز از وزارت آموزش و پرورش میباشد .


پست های توصیه شده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *